කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද

මේ කතාකරන්නේ පොඩි එවුන් පොලවේ කොටු ඇදලා කරන සෙල්ලම නෙමෙයි කියලා දන්නවා නම් ඉස්සරහට කියවගෙන යන්න.නැත්තන් දැන්ම මෙ ලිපිය කියවන එක නවත්වලා දන්න කෙනෙක්ගෙන් අහගන්න බ්රෝ ලොකු වෙලා කොටු පයිනවා කියන්නේ මොකටද කියලා.එ වගේම කොටු පැනිල්ල හින්දා රටේ දැන් තියෙන සංස්කෘතියට කෙලවෙලා රට අගාධයට යනවා කියලා හිතන් ඉන්නවා නම් බ්රෝ පීස් මේ ලිපිය කියවන්න එපා.එහෙම සීන්කෝන් ඔලුවේ නැත්තන් ශේප් එකේ පහලට කියවගෙන යමු.මොකද පනින එකා පනිනවමයිනේ හැබයි අවුල් වියවුල් දාගන්නේ නැතුව,ඔක්කොම ශේප් කරගෙන හරියට කරන දෙයක් කරන්න නම් එ ගැන හරියට දැනගෙන ඉන්නත් ඕනෙනේ.

නම්බර් වන් – හරියට දැනගන්න ප්ලීඊස්…

වයස අවුරුදු 18ට අඩුද බ්රෝ? ප්ලීඊස්… ගිහිල්ලා පොතක පතක් බලලා දැන්වත් හැදියන්. ඔවා කරගන්න තව ඕන තරම් කල් තියෙනවා.අන්තිමට ඕක හින්දා ඉගෙන ගන්න එකත් සොරි කරගෙන වයස 18ට වැඩිවෙලා තමන්ටම ආතල් එකේ ජින්ගි ජිකා දාන්න ඕන කාලේ එලොවටත් නැතුව මෙලොවටත් මෙලෝරහක් නැති කටුකන ජොබ් කර කර බබ්බු නලවන්න උනාම තමයි කරපු මෝඩකම් තේරෙන්නේ,එතකොට පුතී කෝච්චිය ගිහිල්ලා ඔක්කොම පරක්කුවැඩි.එ වගේම ජිවිතේ අඩුවයසෙන් ජින්ගි ජිකා දාන්න යන එක නීතීයට අනුව වරදක් එකට හරි සිංහලෙන් කියන්නේ “අවුරුදු 18ට අඩු අයවලුන් ලිංගික කාර්ය වල යෙදවීම,එම බාලවයස්කරුවාගේ කැමැත්ත මත සිදුවුවද දඩුවම් ලැබයි හැකි වරදක්“කියලා.තෙරෙන සිංහලෙන් කිව්වොත් එ කිව්වේ දඩුවම ලැබෙන්නේ බාලවයස්කරුවෙක් අපයොජනයට ලක්කරා කියලා.හැබයි වයස 18ට වැඩි නම් ප්‍රශ්නයක් නෑ.එකම දේ කොහේ ගියත් තමන් කවුද,වයස කියද කියලා පෙන්නන්න අයිඩින්ටිය හරි පිලිගන්න පුලුවන් වෙනත් දෙයක් ළඟ තියාගන්න ඕනේ කියන එක.

කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද
කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද

හැබයි එහෙම කියලා අවුරුදු 18ට වැඩි උනත් බ්රෝ කෙනෙක් විදියට කෙලවෙන්න පුලුවන් තැනක් තියෙනවා.කොහෙහරි රූම් එකක හරි වෙන තැනක ජින්ගි ජිකා දාන්න ගිහිල්ලා පොලිසියෙන් චෙක් කරලා කට උත්තර ගන්න තැනදී කෙල්ල කිව්වොත් වැඩේ උනේ අකමැත්තෙන් කියලා මුලින් කැමත්තෙන් ගියපු කතා අදාලම නෑ බ්රෝ.කෙලින්ම හිරේ යන්න වෙන්නේ “ස්ත්‍රී දුශනය“කරා කියලා.මේක සමහර වෙලාවට වෙනත් වාසි බලාගෙන කරන ගෑනු පරානත් ඉන්න හින්දා පනින මගුලක් තමන් දන්න කියන තමන්ගෙම කෙනා එක්ක කැමැත්ත සීයට සීයක් ඇතුව කරගන්න මතක තියාගන්න බ්රෝ.

නම්බර් ටූ – පරිස්සමෙන්! මාමලායි අයියලයි ඉන්නවා…

කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද
කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද

ගල් තියෙන ගල්කිස්සේ ගල් අස්සේ හරි වැටකෙයියා පඳුරු අස්සේ හරි සෙල්ලං දාන්න යන්න හිතන් ඉන්නවා නම් බ්රෝ දැන්ම අදහස අයින් කරගන්න.ඇත්ත තමයි ඉතින් ලංකාවේ නිදහස් තැනක් නෑ තමයි මේවා කරගන්න.එහෙම කියලා ඕවා අස්සේ රිංගලා එ එ පැතිවල අයියලට කියලා උබේ සකල සබ්බමනාවම සුද්දකරගන්න ඕනේ නෑනේ.මොකද ඉතින් කෙල්ල ඉස්සර දෙතුන් දෙනෙක් ඇවිල්ලා පිහියක් පෙන්නුවට පස්සේ සල්ලි ,ෆෝන් ඔක්කොම දෙන්න වෙන එක ආයෙත් අහන්න දෙයක් නෑනේ.කොහොමහරි මේ අයියලගෙන් බේරුනත් මාමිලාගෙන් නම් බේරෙන්න අමාරුයි බ්රෝ.මොකද පොලිස් මාමා කෙනෙක්ට ඔවා අස්සේ ගිහිල්ලා අහූවුනා කියන්නේ ප්‍රශ්නයක් තමයි.එ වගේම පාරවල් ගානේ බයික් එකේ ඉදන් කතාබහ කරනවට වඩා සීන්කොන් දාන්න ගිහිල්ලා අන්තිමට වටේ ගෙවල් වලින් 119 කතාකරලා ඊටපස්සේ මාමා කෙනෙක්ට අහුවුනොත් වෙන්නේ “පොදු ස්ථාන වල අශෝභන ලෙස හැසිරුනා කියලා තමයි “ පොලීසියට යන්න වෙන්නේ.එක නිසා කරන දෙයක් තමන්ගේ වගේම කෙල්ලගෙත් තැන තියන් කරන්න පුලුවන් තැනක් තෝරගන්න වෙනවා.

 

නම්බර් ත්‍රී – දියගොඩ සැමතැන කිරි ඉතිරේ…

නම්බර් ටූ එකේ කිව්වා වගේ හැමතැනම යන්න බැරි නිසා දැන් ඇත්තටම යන්න තැනක් හොයාගන්න වෙනවානේ බ්රෝ.එහෙම කියලා පැයට පන්සීයයේ ස්පොට් එකකට ගියොත් පුතී එක්කෝ හෙට උදේ පත්තරේ ඉදී “ අහවල් ලැඟුම්හලේ පොලිසියේන් ඇල්ලු කපල් එක“ කියලා හෙඩ්ලයින් එකේම, නැත්තන් ඉන්ටර්නෙට් එකට ඔබේ මුලු ජින්ගි ජිකා එක හයිකොලිටි එච්.ඩී වර්ශන් එකක්ම අප්ලෝඩ් වෙලා තියෙවී.එ මදිවට සමහර අයියලාගේ “බලන් සොමියට“ත් ඔබ දන්නේම නැතුව අහුවෙන්න පුලුවන්.(එ කියන්නේ ඔය හිල්වලින් රූම් එක ඇතුල බලන අයට)කොහොමහරි ඔය හැම විදියෙන්ම වෙන්නේ ඔබට සහ ඔබේ සහකාරියගේ ගෞරවයට කෙලවෙන එක කියලා අමුතුවෙන් කියන්න ඕනේ නෑනේ.ඉතින් මෙහෙම වෙන්න නැතිවෙන්න නම් කරන්න තියෙන්නේ පැයට මෙච්චරයි කියලා පොඩි ගානකට ලොජ් වලට යන්නේ නැතුව ටුවරිස්ට් බෝර්ඩ් එකේ ලියාපදිංචි උන නිතයානුකුල තැනකට යන එක.එහෙම තැන් පොඩි ගානකට ගන්න බැරිවෙන්න පුලුවන් හැබයි ඔබේ සහ සහකාරියගේ ආරක්ශාව, ගෞරවය ගැන හිතුවාම එ ගාන ගෙවන එක නම් පාඩු නෑ බ්රෝ.

කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද
කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද

හැබයි එහෙම හොද තැනකට ගියත් මාමලා ඇවිල්ලා ජීප් එකේ දාගෙන යන්න පුලුවන් මෙන්න මේදෙවල් නැත්තන්.කලින් කිව්වා වගේ වයස අවුරුදු 18ට අඩු නම් හරි,ඔබේ අනන්‍යතාවය ඔප්පු කරන්න විදියක් නැත්තන් හරි ඔබ සමග ඉන්නේ ලැඟුම්හලේ සේවිකාවක් නම් (එතනදී එ කාන්තාව ගණිකාවක් විදියට සලකලා)චොදනා තියෙන නිසා ජීප් එකේ රවුමක් යන්න වෙනවා බ්රෝ.ඔය කිසිම අවුලක් නැත්තන් ඔබට විරුද්දව චොදනා දාන්න බෑ.එහෙම උනත් බොරු චොදනා දාලා අරන් යන්න හදනවා නම් මුලික මානව අයිතිවාසිකම් කඩවුනා කියලා පොලීසියට විරුද්දව පියවර ගන්න ඔබට පුලුවන්.මොකද ලැඟුම්හලක ඉදලා අනනයතාව තහවුරු කරගන්න බැරි උනාට ජින්ගි ජිකා දැම්ම කියලා චොදනා දාන්න බෑරි නිසා. දාන්න පුලුවන් වෙන්නේ ත්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනතට අනුව චොදනා එල්ල කරන එක.එක නිසා කොහෙ ගියත් ඔබ කවුද කියලා පෙන්වන්න අයිඩෙන්ටිය,පාස්පොර්ට් එක හරි ඩ්‍රයිවින් ලයිසන් එක අරන් යන්න අමතක නොකර.

නම්බර් ෆෝ – ලෙවල් එක ලෙවල්ද?

තමන්වවත් පාලනය කරගන්න බැරුව පැනී බේරෙන ලව් ටොක්ස් දීලා කොහොමහරි කැමතිකරගෙන ජිංගී ජිකා දාන්න යන්න කලින් පොඩ්ඩක් හිතලා බලන්න බ්රෝ වැඩේ ඉවර උනාට පස්සේ වෙන දේවල් ගැන ටිකක්.ඕක සීරියස් එකක්ද නැත්තන් ටෙම්පරි එකක්ද පස්සෙන් ඇවිල්ලා ගැලවෙන්න බැරිවෙන සීන් එකක්ද අන්තිමට ගෙවල් වලින් ඇවිල්ලා බන්ඳන සයිස් එකේද නැත්තන් කෙලින්ම ඇඩ්වෙන්චර් ටයිප් ඕන දේකට රෙඩි කෙනෙක්ද කියන එක.මොකද පනින්න පෙර සිතා බලන්න කියන දේ නිසා ඔබේ ජිවීතේ ඕනම වැඩකදී දියුනු කරගන්න පුලුවන්.නැත්තන් වෙන්නේ ඔක්කොම කරන්න ඕන දෙවල් කරලා පස්සෙ කෙල්ල අඬනකොට “මට මාවම කන්ට්‍රෝල් නැතිඋනා රත්තරන්“ කියලා ටොක්ස් දෙන සෙට් නැතුවම නෙමෙයිනේ.

කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද
කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද

නම්බර් ෆයිව් – සීයට සීයද? සීයට පනහද?

ඕන දෙයක් කරන්න එකෙන්ම කෙල්ලගේ කැමැත්ත තියෙනවා නම් බ්රෝ ඉතින් කිසිම ප්‍රශ්නයක් නෑ.හැබයි එහෙම වෙලත් උබේ ඔලුවේ තියෙන්නේ කෙල්ලව රවට්ටලා පැනලා යන්න නම් එව නම් මහ හිඟන වැඩ මහත්තයෝ.හැබයි මේක ටෙම්පරි සීන් එකක් කියලා කෙල්ලට කියලත් කිසිම අවුලක් නැත්තන් එතන නම් ඉතින් අවුලක් ඇත්තෙම නෑනේ.හැබයි ඉතින් එහෙම කියලා කරන්න ඕන ලොකුම වැඩේ ඔතනදී කරන්න ඕනේත් නෑනේ.කරන්න ඕනේ ප්‍රතීශතේ දැනගෙන උබේ සීමාවන් දැනගත්ත නම් ආයේ පස්සේ ප්‍රශ්න එන්නේත් නෑ බ්රෝ.මොකද ටෙම්පරි කරන්න ගිහිල්ලා සථිරවම අහක යන කුනුගොඩකට උඹව අහුවෙන්න බැරිකමකුත් නෑනේ.

නම්බර් සික්ස් – සේෆ්ටී ෆස්ට්

කොන්ඩම්

මොනවා කරත් ආරක්ශාව මුල්කරගෙන කරන්න ඕනේ නේ බ්රෝ.මෙ වැඩෙදිත් එහෙමයි.බැඳපු කපල් එකක් ට්‍රයි කරන දේ ඔබට ඕනේ නැනේ.එක නිසා කරන දෙයක් මුල්මනින්ම සෙෆ්ටි මැද තමයි කරන්න ඕනේ බ්රෝ! සමහර අයියලා හිතන් ඉන්නවා වගේ “යන්න කලින් ගන්න එක “ නම් ඔබත් හිතන් ඉන්නේ, බ්රෝ අඩුම ගානේ ගූග්ල් කරලවත් පොඩ්ඩක් හොයලා බලන්න හරියට කරන විදිය.මොකද ඔක්කොම ටොක්ස් දීලා ගියාට පස්සේ වැඩේ මගකදී නම් සේෆ්ටී මතක් වෙන්නේ එතනදී නම් ලොකු ප්‍රශ්නයක් බ්රෝ.එක නිසා ගැලපෙන සෙෆ්ටි මෙතර්ඩ් එකක් කලින්ම ඔලුවේ තියාගෙන එකට පෙර සුදානමක් තියෙන එක නම් වටිනවා බ්රෝ.මොකද ඔක්කොම ලැයිස්ති වෙලා අන්තිමට “අනේ… බබා…“ කියලා කෙල්ල කියන කොට ඕවා ගන්න මතක් වෙන්නේ නෑනේ.

නම්බර් සෙවන් – ඩිජිටල් එපා

කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද
කොටු පනින්න කලින් නීතිය දන්නවද

ඕනේම ෆෝන් එකක්,ලැප් එකක්,පීසී එකක් කැඩුනට පස්සේ හදන්න දුන්නට පස්සේ හරි,විකුනුවට පස්සේ හරි අපෙන් එක වෙන කෙනෙක් ලඟනේ සම්පූර්ණයෙන්ම තියෙන්නේ.දන්නවද බ්රෝ ඔය මොන ෆයිල් ඕවලින් ඩිලීට් කරත් ආයෙත් රිකවර් කරගන්න පුලුවන් කියලා.එ කිව්වේ ඩිලීට් කරපු විඩියෝ,ෆොටෝ ඔක්කොම ආයෙත් ගන්න පුලුවන්.එහෙම නොවෙන්න නම් එකටම වෙන්වුන සොෆ්ට්වෙයාර් එකකින්ම ඩිලීට් කරන්න ඕනේ. හරි දැන් සීන්කෝන් එක වෙන වෙලාවේ අපේ අයියලා කෙල්ලගේ කැමැත්ත ඇතිව හෝ නැතිව විඩියෝ කරන්න දඟලනවනේ.ඕකෙන් වෙන්නෙ කවදාහරි එ විඩියෝ එක වෙනත් අතකට ගියොත් දෙන්නටම කෙලවෙන එක.විශේෂයෙන්ම කෙල්ලට සිද්දවෙන දේවල් ආයෙත් අහන්න දෙයක් නෑනේ.

නම්බර් එයිට් – ජෙන්ට්ලිමන්

කරන්නේ ආතල් එකක්,සැපක් ගන්න වෙන්න පුලුවන් හැබයි එකට උදව් කරන කෙල්ලට කෙලකරන කුප්ප යකෙක් වෙන්න එපා බ්රෝ.මොකද කෙල්ලව පෙන්නලා “ඇද්දා… නවන්න ලෙහෙසියි“ කියන වචන වෙන එවුන් එක්ක කියන එකා මහලොක්කෙක් නෙමෙයි තමන්ගේ පෞදගලිකත්වය තමන් ලග තියාගන්න බැරි කොන්දක් නැති හිකනලෙක් නිසා.එ වගේ එකෙක් උබෙත් යහලුවෙක් නම් පරිස්සම් වෙයන්.මොකද උඹට උනත් ඕන දෙයක් කරලා ලැජ්ජා නැතුව වටේ කියව කියව යන්න තරම් ඌ පහත් තත්වෙට වැටෙන්න පුලුවන්.එ වගේම අනෙක් පැත්තත් බලන්න බ්රෝ.අහුවෙන හැම මලහොන්තුව එක්කම කොටු පයින්න ගිහිල්ලා අන්තිමට නතර වෙන්න වෙන්නේ සමාජ් රෝග හදාගෙන කියන එක.පුලුවන් තරම් ඔය ජින්ගි ජිකා සීන් එක් අයෙක්ට සීමාකරන්න බලන්න.ඔබ විවාහක නම් ඔබේ බිරිඳ සමග පමනක්.මොනවා කරත් අනෙක් පැත්තෙ ඉන්න කෙනා ගැන බැක්ග්‍රවුන්ඩ් චෙක් එකක් දාලා කරන මගුලක් කරන්න බලන්න බ්රෝ.

ජෙන්ට්ලිමන්
ජෙන්ට්ලිමන්

 

කමෙන්ට්ස්

පහල කමෙන්ට් එකක් දාලා සප් එකක් දෙන්න